Plötsligt händer det! Priskrig på globala indexfonder! Nordea, Plusfonder och SEB har alla tagit sig under den tyst överenskomna 0,20%-nivån. Jättekul tycker vi, men skillnaderna är så små att den som inte är intresserad inte behöver bry sig. 

Det viktiga är att välja en billig global aktiefond

Om du är vanlig människa som inte är genuint intresserad av den svenska fondmarknaden behöver du inte bry dig om det här priskriget. 

Det du behöver bry dig om är att det sparande du har i aktiemarknaden (framförallt det långsiktiga) ska vara i en billig global aktiefond. 

Har du följt våra rekommendationer tidigare och har pengarna i vad som då var den billigaste globala aktiefonden hos din bank räcker det bra så. Då kan du sluta läsa och göra något roligare.

Har du inte det kan du titta på vår börja här-sida för sparande för att ta ett helhetsgrepp på ditt sparande eller på vår Fondguide för att hitta den bästa aktiefonden (= billigaste globala indexfonden) hos din bank. 

Den (inte särskilt) magiska 0,20% nivån

När Småspararguiden startade fanns det två fonder som hade en förvaltningsavgift – den del av avgiften som går till förvaltaren – på 0,20%, Länsförsäkringar Global Index och Swedbank Robur Access. Vi tyckte att skillnaden var i det närmaste obefintlig, men valde att rekommendera Länsförsäkringar Global Index.

Notera att det finns flera mått på avgift. Förvaltningsavgift, årlig avgift och total avgift. Vi brukar föredra total avgift eftersom det är bästa måttet på vad fonden faktiskt kostar dig som kund, men i den här artikeln använder vi förvaltningsavgift eftersom det gör det enklare att prata om priskriget. 

2018 kom Avanza med Avanza global som mer än halverade förvaltningsavgiften till 0,08%.

Den finns dock bara på Avanza vilket har gjort att sparare hos andra banker i bästa fall har fått nöja sig med 0,20%-fonder. 

Det som har hänt är att det kommit ytterligare en handfull 0,20%-fonder. Det har också gått från att de flesta banker inte släppte in 0,20%-fonderna på sina fondtorg till att det finns åtminstone en sådan att välja på hos nästan alla banker. 

Men väldigt länge kom det ingen mer fond under 0,20%. 

Vår gissning har varit att få aktörer har varit intresserade av ett priskrig. Man har nöjt sig med att vara lika bra som alla andra. 

Priskriget börjar

Priskriget började i höstas med att Nordea mer än halverade förvaltningsavgiften på sin globala indexfond, Nordea Global Index Select, till 0,19%. 

Och nu har ytterligare två aktörer gett sig in i matchen. Plus Global Index har en förvaltningsavgift på 0,18% och SEB Global Indexnära har en förvaltningsavgift på 0,17%. 

Vi tycker att det är extra kul att storbankerna Nordea och SEB, som vi ofta klagar på, faktiskt börjar konkurrera på pris. 

Var ska det sluta?

Vi har ingen aning. 

Avanza har ju fortfarande mindre än hälften så hög avgift som alla andra så man kan tycka att fler aktörer borde kunna sänka dit, men vi gissar också på att Avanza Global åtminstone i början var en lockprodukt som Avanza gick back på.

Rent ekonomiskt är stora delar av fondförvaltarens kostnader fasta. Det vill säga de är inte beroende av hur mycket pengar fonden förvaltar. De måste fortfarande ha IT-system, förvaltare, etc. Det gör att ju mer pengar fonden förvaltar desto lägre avgift kan den ha och ändå vara lönsam. 

Hade fondmarknaden fungerat perfekt hade det därför funnits 2-5 globala indexfonder med något olika inriktning som alla var rejält mycket billigare än dagens. Kanske i nivå med Avanza global eller ännu lägre. Och den absoluta majoriteten av svenskarnas långsiktiga sparande hade legat i dem. 

Men om det är någon marknad som verkligen inte fungerar som den ska så är det fondmarknaden där många miljarder kronor hamnar i fonder som är 5-10 gånger dyrare än de borde vara. Så att prata om hur en effektiv marknad skulle se ut hjälper inte så mycket i att förutsäga verkligheten. 

Det vi kan säga är att fonder med ett inte försumbart kapital sällan läggs ner och att vi tack och lov väldigt sällan har sett fonder höja sina avgifter under alla år vi har hållit på. Så vi är tämligen optimistiska kring att de här fonderna kommer att finnas kvar och behålla sina låga priser.

Text och innehåll

Ämnen i artikeln

Samarbetspartners

Pensionsrådgivning från Kollberg & Enqvist.
Oberoende rådgivning från Effektiv Förmögenhetsförvaltning.

Stötta oss

Stötta Småspararguidens granskning av finansbranschen.

Våra senaste artiklar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *