FRÅGA: Vad går gränsen för att löneväxling ska vara bra? Jag tänker så att man inte förlorar föräldraersättning och sjukersättning?

SVAR: Det som styr när det är bra att löneväxla är taket på avsättningen för den allmänna pension som går vid 56 087 kr/månad för år 2026. Se därför till att inte löneväxla så att du tjänar mindre än det i månaden efter löneväxling. Tänk också på att det är årsinkomsten som räknas och ta lite marginal för sjukdagar, etc som drar ned inkomsten lite. På årsbasis handlar det om 673 038 kr för att vara exakt.

Även föräldraersättning och sjukersättning har tak, men de är lägre än dem för avsättningen till den allmänna pensionen. Har du koll på den senare behöver du därför inte bekymra dig om något annat. 
Vill du läsa mer om löneväxling har vi skrivit ett längre blogginlägg här.

Text och innehåll

Ämnen i artikeln

Samarbetspartners

Pensionsrådgivning från Kollberg & Enqvist.
Oberoende rådgivning från Effektiv Förmögenhetsförvaltning.

Stötta oss

Stötta Småspararguidens granskning av finansbranschen.

Våra senaste artiklar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Secret Link